Czy młody kierowca straci prawo jazdy za 3 wykroczenia?

Widziałem już wiele artykułów, na temat tego, jakie zmiany wejdą dla młodych kierowców, jakie zostały odłożone, które w ogóle nie wejdą, ale w zasadzie nigdzie nie ma informacji na temat jednej ważnej kwestii: Czy młody kierowca straci prawo jazdy za 3 wykroczenia popełnione w okresie próbnym? Niżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
4. czerwca 2018 r. weszła w życie część zmian w Ustawie o kierujących pojazdami. Jedną z nich jest wydłużenie okresu próbnego dla młodych kierowców, którzy w czasie trwania okresu próbnego popełnią 2 wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, natomiast jeśli wykroczeń będzie 3, to uprawnienia zostaną cofnięte i taką osobę będzie czekał kolejny egzamin na prawo jazdy. (Zawarte jest to w Art. 103.1.3).

Większość artykułów, które pojawiły się na ten temat, właśnie w tym miejscu wprowadza młodych kierujących w błąd. Prawie wszyscy autorzy piszą tylko o popełnieniu 2 lub 3 wykroczeń (albo otrzymaniu 2 lub 3 mandatów), a nie dodają informacji, że chodzi tu nie o dowolne przewinienia, ale o wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Ustawodawca przewidział konkretne wykroczenia, które kryją się pod tą nazwą:

  • Przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h,
  • Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu,
  • Wyprzedzanie pojazdu, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo z niewłaściwej strony,
  • Zwiększanie prędkości w czasie wyprzedzania przez inny pojazd,
  • Wyprzedzanie przy wierzchołku wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu,
  • Wyprzedzanie w miejscach, gdzie jest to zabronione znakami zakazu,
  • Nieprzestrzeganie znaków lub sygnałów świetlnych określających pierwszeństwo przejazdu oraz niestosowanie się do poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem,
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych,
  • Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych.

Jak widać, katalog wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji jest ograniczony, więc w większości przypadków otrzymanie 3 mandatów nie będzie równoznaczne z cofnięciem uprawnień. Największe sankcje grożą za poważniejsze wykroczenia i myślę, że jest to krok w dobrym kierunku.

Źródło: Ustawa o kierujących pojazdami, Prawo o ruchu drogowym, Kodeks wykroczeń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *