Czy można wyprzedzać z prawej strony na autostradzie?

Gdy przeglądam czasami filmiki z polskich dróg wrzucone na Youtube albo opublikowane na Facebooku, ukazujące blokowanie lewego pasa na autostradzie lub drodze ekspresowej, mogę być niemal pewny, że zaraz trafią się komentarze ogromnej ilości kierowców, słusznie oburzonych takim zachowaniem. Jednocześnie, niesłusznie myślących, że w takiej sytuacji, nie pozostaje nic innego, jak tylko jazda za takim zawalidrogą. No bo jak to? Wyprzedzić prawym pasem? Przecież tak nie można, bo przepisy tego zabraniają.

Według polskiego prawa wyprzedzanie prawym pasem jest dozwolone.

Faktycznie, są kraje, w których przepisy zabraniają wyprzedzania prawym pasem na autostradzie i drodze ekspresowej, ale wśród tych krajów nie ma Polski.
Zgodnie z naszym Prawem o ruchu drogowym, wyprzedzanie w takiej sytuacji z prawej strony, jest jak najbardziej dozwolone. Reguluje to art. 24. 10.:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
1. na jezdni jednokierunkowej;
2. na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

I teraz, znając polskie autostrady, które w większości przypadków mają po dwa pasy ruchu w jednym kierunku, wielu komentujących powołuje się w tym momencie, na drugi podpunkt, który dopuszcza wyprzedzanie z prawej strony wtedy, gdy poza obszarem zabudowanym są 3 pasy ruchu w jednym kierunku.
Tylko niewielu z tych komentujących zauważa, że autostrada oraz droga ekspresowa (oczywiście, chodzi mi w tym przypadku o drogę ekspresową dwujezdniową), nie są jezdniami dwukierunkowymi. Te dwie wymienione drogi, składają się z dwóch jezdni jednokierunkowych, z których każda prowadzi w przeciwną stronę. (Czyli jest tutaj spełniony warunek z podpunktu pierwszego, zacytowanego przeze mnie wyżej artykułu. Są dwa wyznaczone pasy ruchu na jezdni jednokierunkowej). Potwierdzenie tego można znaleźć w art. 2:

1. autostrada – drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep;
2. droga ekspresowa – drogę dwu- lub jednojezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której skrzyżowania występują wyjątkowo, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca;

Podsumowując, jeśli poruszasz się po autostradzie lub drodze ekspresowej dwujezdniowej i trafisz na mistrza lewego pasa, który nie zamierza tego pasa opuścić, możesz zupełnie zgodnie z przepisami, wyprzedzić go prawym pasem i kontynuować swoją podróż.
Jeśli znasz kogoś, komu być może ten przepis ułatwi bezpieczną i bezstresową jazdę nie wahaj się i podziel się wym wpisem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *