Poprawne używanie świateł w samochodzie.

Codziennie spędzam kilka godzin w samochodzie, czy to jeżdżąc z kursantami, czy poruszając się samemu. Pokonuję kilometry i mijam setki innych samochodów. W takich warunkach nie sposób nie zauważyć, że wielu kierowców nie wie jakich świateł w jakiej sytuacji użyć. Dlatego w dzisiejszym wpisie skupię się na poprawnym używaniu świateł zewnętrznych pojazdu.
Samochody, którymi poruszamy się po drogach, posiadają różne rodzaje świateł i każdy kierowca powinien wiedzieć w jakich warunkach może albo musi użyć danego światła oraz kiedy użycie jakiegoś światła jest zabronione.

Podstawowymi światłami, które powinny być używane podczas jazdy są światła mijania (przez wielu kierowców popularnie nazywane „krótkimi”). Świateł tych powinno używać się przez całą dobę (poza kilkoma wyjątkami, które wymienię niżej). Prawidłowo ustawione światła mijania świecą asymetrycznie, oświetlają drogę przed pojazdem oraz część pobocza i nie powinny oślepiać kierujących nadjeżdżających z przeciwka.

Światła mijania.

 

Jeśli samochód wyposażony jest w światła do jazdy dziennej, to zamiast świateł mijania w ciągu dnia (czyli jak to zapisano w Ustawie: w czasie od świtu do zmierzchu) można używać właśnie świateł dziennych. Ale uwaga, można z nich korzystać tylko w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, czyli krótko mówiąc, podczas dobrej pogody. Kiedy warunki się pogorszą, pada deszcz, śnieg lub jest mgła nie można, nawet w dzień, kontynuować jazdy na światłach dziennych!

Światła do jazdy dziennej.

 

W sytuacji gdy przejrzystość powietrza jest ograniczona ustawodawca nakłada na kierującego obowiązek włączenia świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich, albo obu tych świateł jednocześnie.
Drugim przypadkiem, w którym można użyć innych świateł niż światła mijania, jest jazda nocą na nieoświetlonych drogach. W tym przypadku można użyć świateł drogowych (popularnie zwanych „długimi”), ale tylko w sytuacji, gdy nie oślepimy tymi światłami innych kierujących lub kolumny pieszych. Przepisy zezwalają na oślepianie pieszych, którzy nie poruszają się w kolumnie, ale wg mnie jest to zachowanie niekulturalne i powinno się tego unikać.

Światła drogowe.

 

Gdy już poruszamy się z włączonymi światłami drogowymi powinniśmy wyłączyć je, gdy tylko istnieje ryzyko oślepienia innego kierującego (lub pieszych w kolumnie), lub gdy wjedziemy na drogę oświetloną. Dalsza jazda powinna odbywać się wtedy na światłach mijania.
Kodeks drogowy pozwala również na jazdę nocą, przy normalnej przejrzystości powietrza na światłach przeciwmgłowych przednich, ale tylko na drogach krętych oznaczonych odpowiednimi znakami.

Światła przeciwmgłowe przednie.

Teraz przejdę do światła, które na naszych drogach jest bardzo często nadużywane: przeciwmgłowe tylne. Teraz napiszę coś, co może zaskoczyć wielu nawet doświadczonych kierowców: nie ma obowiązku używania tych świateł. W Ustawie jest tylko zapis, który mówi o tym, że kierujący może użyć świateł przeciwmgłowych tylnych, jeżeli mgła ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów.

Światła przeciwmgłowe tylne.

 

Ustawodawca użył słowa „może”, więc wybór pozostawia kierowcy. Ja radziłbym pamiętać o włączeniu tych świateł gdy jest gęsta mgła i gdy poruszamy się z większą prędkością albo poza obszarem zabudowanym, gdyż bardzo ułatwiają one dostrzeżenie naszego pojazdu przez kierowcę, który jedzie za nami. Nie ma sensu, aby używać tych świateł w gęstej mgle w korku, bo ten kto jedzie blisko z tyłu i tak widzi nasz pojazd (o włączeniu tych świateł powinien pamiętać kierowca, który jedzie w korku jako ostatni).
Gdy tylko widoczność poprawi się należy niezwłocznie wyłączyć te światła, o czym wielu kierujących niestety zapomina. Kodeks nie zezwala na używanie tych świateł podczas deszczu (który nie ogranicza widoczności do 50 m.), o czym wielu też zdaje się nie wiedzieć. Jazda za kimś, kto bez względu na warunki włącza światła przeciwmgłowe tylne nie należy do najprzyjemniejszych, gdyż światła te dość mocno męczą wzrok.
Teraz jeszcze krótko o światłach, których powinno używać się podczas postoju. Tu przepisów jest zdecydowanie mniej.
Gdy postój odbywa się poza jezdnią i poboczem można nie używać żadnych świateł zewnętrznych. W innych przypadkach trzeba włączyć światła pozycyjne (lub postojowe, jeśli samochód je posiada).

Światła pozycyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *