Znak „Stop” i strzałka warunkowa – w którym miejscu się zatrzymać?

Gdy na skrzyżowaniu, przez które przejeżdżasz jest ustawiony znak B-20 „stop” lub warunkowa strzałka, na pewno musisz się przynajmniej raz zatrzymać. Tylko w którym miejscu będzie to wykonane poprawnie? Jest to jedna z tych rzeczy, która potrafi się mylić kursantom.

Wydawać by się mogło, że zatrzymanie związane z wyżej wymienionym znakiem i światłami to nic trudnego, jednak bardzo często kursanci mylą miejsca, w których muszą wykonać zatrzymanie.

Znak B-20 „stop”.

Co mówią przepisy:

Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

§ 21. 1. Znak B-20 „stop” oznacza:
1) zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem,
2) obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą.
2. Zatrzymanie powinno nastąpić w wyznaczonym w tym celu miejscu, a w razie jego braku — w takim miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem.

Niby nic skomplikowanego, ale gdzie jest to wyznaczone miejsce? Miejsce zatrzymania powinno być wyznaczone grubą linią bezwzględnego zatrzymania i tylko przy tej linii zatrzymanie jest obowiązkowe. Najczęściej występującym błędem, jest zatrzymanie się przed linią warunkową, namalowaną przed przejściem dla pieszych lub przejazdem dla rowerzystów. Przed pasami należy zatrzymać się tylko wtedy, gdy chcemy ustąpić pierwszeństwa przechodzącym pieszym (lub odpowiednio przed przejazdem rowerowym – jeśli chcemy przepuścić rowerzystów) albo w sytuacji gdy za pasami lub za przejazdem rowerowym stoi inny samochód i nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy.

Po przejechaniu przez przejście lub przejazd rowerowy i dojechaniu do linii bezwzględnego zatrzymania, musisz zatrzymać się w każdym przypadku, nawet jeśli już raz stałeś, aby przepuścić pieszych lub rowery.

Jeśli na skrzyżowaniu nie ma wyznaczonej linii, to trzeba zatrzymać się w takim miejscu, aby mieć dobrą widoczność na drogę z pierwszeństwem i nie utrudniać nikomu ruchu, czyli przy krawędzi jezdni poprzecznej (dokładnie w takim miejscu, w jakim malowane są linie zatrzymania).

Miejsce zatrzymania wyznacza gruba linia bezwzględnego zatrzymania. Gdyby linia nie była wyznaczona, miejsce zatrzymania i tak się nie zmieni.

Sygnalizator S-2.

Jeśli chodzi o warunkową strzałkę, to w rozporządzeniu znajduje się następujący przepis:

§ 96. 1. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

Pogrubiłem fragment, w którym ujęta jest zasadnicza różnica między zachowaniem w przypadku znaku „stop”, a sygnalizatorem S-2. Gdy występują światła, zatrzymanie musi być wykonane przed sygnalizatorem (nie bezpośrednio przed jezdnią).

Dokładne miejsce zatrzymania jest zdefiniowane przez:

§ 99. 1. Zatrzymanie pojazdu wynikające z nadawanego sygnału powinno nastąpić przed linią zatrzymania, a w razie jej braku — przed sygnalizatorem.

Przykład tego, jak wygląda taka linia załączam na zdjęciu poniżej. Linia zaznaczona czerwoną elipsą.

Skrzyżowanie z sygnalizatorem S-2 oraz zaznaczoną linią zatrzymania.

W takim przypadku, koniecznie trzeba wykonać zatrzymanie w miejscu zaznaczonym linią warunkowego zatrzymania i ustąpić pierwszeństwa pieszym, jeśli jacyś przechodzą przez jezdnię. Po przejechaniu za przejście dla pieszych kolejne zatrzymanie nie będzie już konieczne. Wystarczy, że zwolnisz i przepuścisz pojazdy jadące drogą poprzeczną. Oczywiście tak samo będziesz musiał się zachować w przypadku występowania przejazdu dla rowerzystów.
Najczęściej występujący błąd w takiej sytuacji, to zwolnienie przed linią warunkowego zatrzymania, a następnie zatrzymanie przy krawędzi jezdni poprzecznej.

Mam nadzieję, że ten wpis rozwiał Twoje wszelkie wątpliwości, w którym miejscu poprawnie wykonać zatrzymanie. Pamiętaj, że jeśli przejedziesz przez któreś z opisywanych przeze mnie skrzyżowań bez zatrzymania w odpowiednim miejscu, egzamin zostanie natychmiast przerwany.
Jeśli uważasz, że ktoś inny też może skorzystać z tych informacji, proszę, podziel się tym postem i udostępnij go znajomym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *